۰۹۱۳۵۴۵۴۴۵۸ | ۰۳۱-۳۲۲۴۵۲۶۸
دکتر مریم محمدبیگی » جراحی زیبایی زنان » انواع تکنیک های لابیاپلاستی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

انواع تکنیک های لابیاپلاستی

لابیاپلاستی، یکی از عمل‌های جراحی پرطرفدار در میان خانم‌ها به شمار می‌رود. این جراحی با هدف زیباسازی لابیاهای واژن و متقارن کردن آنها انجام می‌شود. در واقع، پزشک جراح با تغییر شکل ظاهری لبه‌های داخلی و خارجی واژن جهت انجام این عمل اقدام می‌کند. بیش تر خانم‌هایی که واژن آنها دارای لابیاهای نامتقارن بوده از متقاضیان این عمل به شمار می‌روند. شکل ظاهری لابیاها در هر فردی متفاوت بوده و عمل لابیاپلاستی جهت زیباسازی واژن انجام می‌شود. دوران نقاهت بعد از جراحی بسیار کوتاه بوده و بیمار با عوارض ناشی از عمل مواجه نخواهد شد. لابیاها در طول زمان به ویژه بعد از زایمان تغییر شکل داده و حالت اولیه خود را از دست می‌دهند. به همین دلیل اکثر خانم‌ها با هدف زیبایی جهت انجام این عمل اقدام می‌کنند.

تکنیک-لابیاپلاستی

دلایل انجام جراحی لابیاپلاستی

عمل لابیاپلاستی به دلایل مختلفی انجام می‌شود. اکثر خانم‌هایی که دارای لابیای مینور هستند، احساس شرم زیادی را به هنگام برقراری رابطه‌ی جنسی، تجربه خواهند کرد. این عمل علاوه بر جنبه زیبایی بر بهبود ارگاسم خانم‌ها به هنگام برقراری رابطه تاثیر مستقیم می‌گذارد. از مهم ترین دلایلی که جهت انجام این عمل وجود داشته می‌توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • بهبود کیفیت رابطه جنسی
 • زیبا‌سازی شکل ظاهری واژن
 • تقارن‌سازی اندازه لابیاهای واژن
 • حذف تیرگی‌های لابیای داخلی واژن
 • جلوگیری از ایجاد سوزش، درد یا ناراحتی به هنگام پوشیدن لباس‌های تنگ
 • تحریک‌پذیری بهتر خانم‌ها به هنگام برقراری رابطه

عمل لابیاپلاستی برای چه افرادی انجام می‌شود؟

 • خانم‌های دارای لابیاهای بزرگ
 • خانم‌های دارای لابیاهای تیره
 • خانم‌های سن بالا

لابیاپلاستی، عمل جراحی ساده‌ای بوده که تنها جهت زیبا‌سازی واژن انجام می‌شود. البته غیر از متقاضیان بالا، خانم‌های دیگری هم هستند که جهت انجام این عمل تمایل زیادی دارند. خانم‌هایی که در انجام فعالیت‌های روزمره خود یا حتی به هنگام پوشیدن لباس‌های تنگ با مشکل مواجه هستند از مهمترین متقاضیان انجام این عمل جراحی به شمار می‌روند.

با انواع تکنیک‌های عمل لابیاپلاستی بیشتر آشنا شویم

عمل لابیاپلاستی با استفاده از لیزر

یکیاز روش‌های کاربردی جهت انجام عمل لابیاپلاستی، استفاده از لیزر است. از آنجا که ناحیه تناسلی خانم‌ها بسیار حساس بوده می‌توان از لیزر جهت متقارن‌سازی لابیاهای بیرونی و داخلی واژن استفاده نمود. در ادامه به مهمترین مزایای استفاده از لیزر جهت زیباسازی واژن اشاره شده است:

 • عدم استفاده از بخیه بعد از لیزر
 • عوارض کمتر استفاده از لیزر در مقایسه با عمل جراحی
 • دقت بالای لیزر به هنگام برش لابیاهای زنانه
 • عدم ایجاد زخم یا احساس درد بعد از لیزر

البته جا دارد بگوییم که نتیجه استفاده از لیزر تنها برای تعداد محدودی از خانم‌ها راضی‌کننده بوده است. در تعدادی از بیماران، عوارض ناشی از عفونت یا باز شدن لبه‌های جوش‌خورده‌ لابیا بعد از لیزر وجود دارد. در هر صورت باید با پزشک خود جهت استفاده از لیزر یا روش‌های دیگر جراحی مشورت نمایید.

لابیاپلاستی با استفاده از تیغ جراحی

برش لابیاهای زنانه با استفاده از تیغ جراحی از دیگر تکنیک‌هایی بوده که می‌توان به آن اشاره نمود. از آنجا که جراحی پلاستیک کار بسیار حساسی بوده و باید با ظرافت انجام شود، نیاز است که از مهارت‌های یک فرد متخصص در این زمینه استفاده نمود. اگر تصمیم پزشک بر انجام جراحی بوده، حتما این عمل را در مراکز معتبر انجام دهید. عمل لابیاپلاستی، مزایایی داشته که مهمترین آنها عبارتند از:

 • مناسب برای همه خانم‌های متقاضی زیبا‌سازی واژن
 • استفاده از تکنیک‌های مختلف جهت عمل لابیاپلاستی
 • جذب شدن بخیه بعد از عمل

هزینه عمل لابیاپلاستی از لیزر گران‌تر است. از آنجا که این عمل، فرایند پیچیده‌ای داشته بهتر است که در مراکز معتبر و تحت نظر پزشک جراح انجام شود. طول دوره درمان جراحی بیشتر از لیزر بوده و توصیه شده که بیمار به مدت دو الی سه روز، استراحت مطلق داشته باشد.

عمل لابیاپلاستی با استفاده از دستگاه

از دیگر روش‌های غیر تهاجمی جهت انجام عمل لابیاپلاستی، استفاده از دستگاه است. دستگاه به خصوصی در این زمینه وجود داشته که با استفاده از آن، لبه‌های مینور جمع‌ شده و واژن حالت بهتری به خود خواهد گرفت. البته استفاده از این روش به آن‌دسته از خانم‌های دارای لابیاهای بزرگ، گوشتی و ضخیم، پیشنهاد نمی‌شود.

 • جمع شدن لابیاهای واژن در عرض 3 الی پنج جلسه
 • بدون نیاز به بخیه
 • سرپایی بودن این روش

تصمیم نهایی جهت انجام تکنیک‌های مختلف لابیاپلاستی باید با نظر پزشک متخصص انجام شود. پزشک بعد از بررسی لابیاهای واژن و شرایط فرد متقاضی تصمیم خواهد گرفت که استفاده از کدام روش می‌تواند اثربخشی بهتری داشته باشد. استفاده از لیزر تنها برای تعداد محدودی از خانم‌ها می‌تواند موثر باشد. زیرا شکل برخی از لابیاها به گونه‌ای بوده که استفاده از دستگاه یا لیزر تنها باعث بدتر شدن شکل ظاهری واژن خواهد شد. به همین دلیل توصیه شده که حتما از مشورت‌های یک پزشک جراح که با انواع تکنیک‌های زیباسازی واژن آشنا باشد، استفاده نمایید.

نحوه برش لابیاهای واژن

برش خطی

پزشک جراح در قسمت‌های اضافی و بیرونی لابیای مینور واژن، یک برش به شکل خط صاف ایجاد خواهد کرد. سپس با استفاده از بخیه‌های جذبی جهت اتصال لبه‌ها به همدیگر اقدام می‌کند.


برش V شکل

این جراحی باید با مهارت بالاتری انجام شود. زیرا در این جراحی، پزشک یک برش به شکل V بر روی قسمت اضافی و بیرونی لابیای واژن ایجاد خواهد کرد. سپس با استفاده از بخیه، لبه‌های برش را به هم متصل کرده تا واژن حالت طبیعی‌تری به خود بگیرد.


تکنیک Z-plasty

این روش در واقع، اصلاح شده‌ی روش قبلی است. تکنیک Z-plasty، زمانی باید انجام شود که لابیای بیرونی واژن دارای بافت اضافی در پیرامون محل اتصال آن به کلیتوریس و میاندوراه باشد. در انجام این عمل، پزشک جراح برش دیگری در اطراف برش V شکل ایجاد خواهد کرد.

نتیجه گیری

لابیاپلاستی از جمله جراحی‌هایی است که جهت زیباتر کردن شکل ظاهری واژن زنان انجام می‌شود. امروزه این عمل، رواج زیادی در میان خانم‌ها داشته که جهت انجام آن باید از راهنمایی‌های یک فرد متخصص استفاده نمود. لابیاهای مینور واژن زنان تفاوت زیادی با همدیگر دارند. به همین خاطر نیاز است که در ابتدا این قسمت از ناحیه تناسلی خانم‌ها توسط پزشک معاینه دقیق شود. سپس با انجام بررسی‌های مختلف بتوان جهت استفاده از بهترین روش جراحی تصمیم‌گیری نمود. در این مقاله سعی شده تا اطلاعات کاربردی مهمی را در زمینه انواع تکنیک‌های لابیاپلاستی در اختیار شما قرار دهیم.   

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =

Call Now Button