دکتر مریم محمدبیگی » بارداری و زایمان » درمان استریای بارداری با کربوکسی تراپی
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

درمان استریای بارداری با کربوکسی تراپی

ترک های پوستی یکی از عوارض ناخوشایند زمان بارداری هستند، که اغلب روی شکم، کشاله ران، پهلوها و باسن ایجاد می شوند؛ به این ترک های پوستی استریا می گویند. اغلب خانم ها دچار این عارضه می شوند. این ترک های پوستی می توانند ظاهر ناخوشایندی را برای شما ایجاد کنند، که اول قرمز رنگ هستند و با گذشت زمان سفید یا نفره ای رنگ می شوند. به همین علت بسیاری از خانم ها بعد از زایمان به دنبال روش هایی برای از بین بردن ترکهای پوستی در بارداری هستند. در این مطلب قصد داریم در مورد درمان استریای بارداری با کربوکسی تراپی با شما صحبت کنیم.

علت استریا در بارداری چیست؟

استریا در بارداری و نشانه های آن

معمولا این ترک های پوستی در دوران بارداری در جاهایی بروز می کند، که چربی زیادی ذخیره شده باشد. مثلا روی بازو، سینه و ران و شکم. استریا حاملگی به صورت زیر ممکن است ایجاد شود:

  • فرو رفتگی های کوچک روی پوست و یا به شکل رگه های چین دار
  • وسیع شدن ترک ها به مرور زمان
  • نامنظم شدن طول و شکل استریا با گذشت زمان
  • ایجاد بروز خارش و سوزش در محل ترک پوستی

همچنین، ترک پوستی بارداری در اوایل به رنگ صورتی، ارغوانی یا قرمز هستند، اما به تدریج، رنگ آن به سفید، کرم یا نقره ای تغییر می کند.

چگونه کربوکسی تراپی استریای بارداری را درمان می کند؟

علت استریا در بارداری چیست؟

در دوران بارداری به دلیل رشد جنین و کشیدگی پوست، پوست خیلی سریع کشیده می‌شود و باعث پاره شدن کلاژنی می‌شود که از پوست حمایت می‌کند. همچنین این اتفاق علاوه بر زمان بارداری می تواند به دنبال جهش‌های رشدی که در دوران بلوغ رخ می‌دهند یا در ارتباط با کاهش یا افزایش سریع وزن ایجاد شوند.

البته کیفیت پوست و ژنتیک فرد هم می تواند در افزایش احتمال ایجاد استریای پوستی در بارداری و مقدار آن موثر باشد.

کربوکسی تراپی چیست و چگونه انجام می شود؟

این روش بر اساس قسمتی از بدن که تحت درمان قرار می گیرد می تواند متفاوت باشد. اما فرایند اصلی آن یکسان می باشد. یک مخزن گاز دی اکسید کربن به یک تنظیم کننده جریان با لوله پلاستیکی متصل شده است. پزشک با دقت میزان جریان گاز را تنظیم می نماید.

گاز از طریق تنظیم کننده جریان و به لوله های استریلی که دارای یک فیلتر در انتهای آن می باشد، جریان پیدا می کند. فیلتر هر گونه ناخالصی را قبل از رسیدن به بدن گرفته و  سپس گاز از طریق یک سوزن بسیار کوچک در طرف مقابل فیلتر عبور می کند. پزشک متخصص زنان از طریق سوزن گاز را به زیر پوست تزریق می کند.

این روش تقریباً کاملاً بدون درد است. برخی از پزشکان قبل از وارد کردن سوزن، کرم بی حس کننده را روی محل تزریق می مالند کربوکسی تراپی یک روش سرپایی است و معمولاً تنها 15 تا 30 دقیقه طول می کشد تا انجام شود.

آیا کربوکسی تراپی می تواند استریای بارداری را رفع کند؟

ترک‌های پوستی زمانی ایجاد می‌شوند که پوست خیلی سریع کشیده می‌شود و باعث پاره شدن کلاژنی می‌شود که از پوست حمایت می‌کند. ترک‌های پوستی اغلب در دوران بارداری ایجاد می‌شوند.

اگرچه هیچ دلیل پزشکی برای نگرانی در مورد ترک‌های پوستی وجود ندارد، اما بسیاری از بیماران از نظر ظاهری این خطوط بی‌ضرر آزرده می شوند.

درمان‌های زیادی برای درمان ترک‌های پوستی مانند کرم های مخصوص وجود دارد، اما تعداد بسیار کمی از آن ها نتایج قابل مشاهده را دیده‌اند. در مورد درمان اسکارها و علائم کشش بارداری، کربوکسی تراپی بسیار موثر واقع شده است. کربوکسی تراپی روند بهبودی را مجدداً شروع می کند و گردش خون را به بافت اسکار باز می گرداند تا بهترین شانس را برای بهبودی به آن بدهد.

کربوکسی تراپی با ایجاد کلاژن جدید، علت اصلی ترک‌های پوستی را درمان می‌کند که می‌تواند پوست را ضخیم کرده و ظاهر ترک‌ها را کاهش دهد. این درمان روی ترک‌های جدید که هنوز قرمز رنگ هستند و همچنین علائم قدیمی‌تری که با افزایش سن سفید شده‌اند، به‌طور مؤثر عمل می‌کند. بیمارانی که رنگ پوست تیره‌تری دارند، معمولاً ترک‌های پوستی را بسیار ناراحت کننده می دانند، زیرا خطوط سفید یا نقره‌ای بسیار قابل مشاهده هستند. خوشبختانه، این درمان به سرعت و به طور موثر بر روی تمام رنگ های پوست کار می کند.

چگونه کربوکسی تراپی استریای بارداری را درمان می کند؟

گردش خون ضعیف تا حدی مسئول سلولیت، ترک های پوستی است. با تزریق دی اکسید کربن، گردش خون را در یک منطقه خاص افزایش می یابد و باعث هجوم گلبول های قرمز خون به آن ناحیه شود.

هنگامی که سلول های خونی به ناحیه ی مورد نظر می رسند، گردش خون نیز افزایش می یابد. این کار باعث ترمیم خاصیت ارتجاعی پوست و شروع کلاژن سازی در آن ناحیه می شود.

علائم کشش: علائم کششی که روی بدن خانم ها بعد از بارداری می بینید، پارگی کلاژن پوستی می باشد. کربوکسی تراپی کلاژن جدیدی ایجاد می کند که پوست را ضخیم می کند و ظاهر آن را بهبود می بخشد.

سلولیت: گاز دی اکسید کربن را می توان به سلول های چربی نیز تزریق کرد، که باعث می شود این سلول ها ترکیده و در بدن دفع شوند. سلولیت زمانی ایجاد می شود که چربی زیر پوستی از روی پوست بیرون زده باشد.

سوالات متداول

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 18 =

Call Now Button