دکتر مریم محمدبیگی » بیماری زنان » درمان کیست مویی تخمدان
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

درمان کیست مویی تخمدان

کیست درموئید یا کیست مویی تخمدان کیسه ای پر از مایع؛ که حاوی بافت های مانند پوست، مو و دندان است. این کیست ها اغلب سرطانی نیستند، اما می توانند عوارضی جدی ایجاد کنند. پزشک متخصص زنان کیست شما را در صورت خطر آسیب رساندن به تخمدان یا پارگی آن خارج می کند. در این مطلب نحوه تشکیل کیست های درموئید در تخمدان ها و همچنین علائم، درمان و عوارض احتمالی آن ها را توضیح می دهیم.

کیست مویی تخمدان چیست؟

کیست مویی تخمدان چیست؟

کیست مویی یا کیست درموئید تخمدان کیسه ای پر از مایع است که حاوی بافت م، پوست، دندان یا سایر قسمت های بدن انسان است. بر خلاف اکثر کیست های تخمدان، کیست های درموئید در پاسخ به چرخه قاعدگی شما ایجاد نمی شوند. کیست های درموئید تخمدان سرطانی نیستند، اما اگر بیش از حد بزرگ شوند می توانند عوارضی ایجاد کنند.

کیست درموئید تخمدان چه کسانی را مبتلا می کند؟

کیست درموئید تخمدان چه کسانی را مبتلا می کند؟

هر کسی که تخمدان دارد می تواند به کیست درموئید تخمدان مبتلا شود. این کیست ها احتمالاً در بدو تولد وجود دارند، اما معمولاً تا یک روش تصویربرداری معمولی کشف نمی شوند. به عنوان مثال، این غیر معمول نیست که در طول سونوگرافی بارداری متوجه شوید که این نوع کیست دارید.

کیست درموئید تخمدان چقدر شایع است؟

کیست درموئید تخمدان شایع ترین نوع تومور خوش خیم سلول زایای تخمدان است. آن ها شایع ترین نوع تومور تخمدان هستند که در دوران بارداری یافت می شوند. حدود یک سوم تمام تومورهای خوش خیم تشخیص داده شده در دوران بارداری، کیست های درموئید تخمدان هستند. در 10 تا 15 درصد موارد در هر دو تخمدان ظاهر می شوند.

کیست مویی تخمدان چگونه بر بدن من تأثیر می گذارد؟

کیست های درموئید تخمدان اگر عوارضی ایجاد کنند نگران کننده می شوند. هرچه بزرگتر باشند، احتمال ایجاد مشکل بیشتر است. عوارض عبارتند از:

 • پیچ خوردگی تخمدان: کیست‌های درموئید تخمدان می‌توانند به قدری بزرگ شوند که باعث شوند تخمدان آسیب‌دیده از شکل خارج شود. بدون درمان، پیچ خوردگی می تواند به تخمدان آسیب برساند یا باعث مرگ آن شود.
 • پارگی: این کیست ها می توانند ترکیده و محتویات آنها به داخل حفره شکم شما نشت کند. اغلب، بدن شما محتویات کیست های پاره شده را بدون مشکل جذب می کند. گاهی اوقات، کیست های پاره شده منجر به عفونت می شوند و نیاز به مراقبت های فوری پزشکی دارند.

کیست های درموئید تخمدان در کمتر از 2 درصد موارد سرطانی می شوند. خطر سرطان شدن تومور شما بیشتر است اگر:

 • شما بالای 45 سال دارید.
 • تومور شما به سرعت در حال رشد است.
 • قطر تومور شما بیشتر از 10 سانتی متر است.

پزشک شما می تواند کیست شما را در صورت نگرانی از پارگی، پیچ خوردگی یا سرطانی شدن خارج کند.

علائم کیست مویی یا درموئید تخمدان چیست؟

بیشتر کیست‌های درموئید تخمدان علائمی ایجاد نمی‌کنند، مگر اینکه بزرگ باشند. اگر متوجه علائم شدید، احتمالاً شامل درد، فشار یا احساس پری شکم می‌شود.

در موارد کمتر، علائم کیست درموئید تخمدان عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • یبوست
 • تغییر در اشتهای شما
 • مقاربت دردناک
 • لکه بینی

علت ایجاد کیست مویی چیست؟

کیست های درموئید قبل از تولد، در جنین ایجاد می شوند. علت اصلی کیست های درموئید تخمدان به طور کامل شناخته نشده است.

چرا کیست درموئید مو و دندان دارد؟

کیست های درموئید از سلول های زاینده تشکیل می شوند. سلول های زاینده دارای سه لایه هستند که در طول رشد جنین به بافت ها، اندام ها و سیستم های بدن رشد می کنند:

 1. اکتودرم در نهایت به پوست، مو، غدد عرق و دندان تبدیل می شود.
 2. مزودرم در نهایت به عضله و بافت همبند تبدیل می شود.
 3. اندودرم در نهایت به روده و اندام های داخلی مختلف تبدیل می شود.

گاهی اوقات، این لایه‌ها به‌طور غیر معمول رشد می‌کنند و بافت‌های بالغ در کنار هم قرار می‌گیرند و کیست درموئید را تشکیل می‌دهند. کیست ممکن است حاوی مو و دندان باشد، اما ممکن است شامل بافتی باشد که از هر یک از سه لایه تشکیل‌دهنده یک سلول زایا ایجاد می‌شود.

بیشتر بخوانید: زایمان بریچ

چگونه کیست مویی تخمدان تشخیص داده می شود؟

از آنجایی که کیست‌های درموئید تخمدان اغلب علائمی ایجاد نمی‌کنند، احتمالاً در طی یک روش معمول تصویربرداری متوجه خواهید شد که این کیست را دارید. پزشک شما ممکن است یکی را در طول سونوگرافی شکم یا ترانس واژینال پیدا کند. کیست های مویی ظاهر متمایزی دارند که تشخیص آن ها را با تصویربرداری آسان می کند.

بعضی اوقات، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) برای شناسایی کیست های درموئید تخمدان استفاده می شود. اگر سونوگرافی اطلاعات کافی را ارائه نکند، ام آر آی می تواند تصاویر بهتری در مورد ساختار کیست ارائه دهد.

آیا کیست مویی تخمدان نیاز به برداشتن دارد؟

همه کیست های درموئید تخمدان نیازی به برداشتن ندارند. در صورتی که کیست شما بزرگ شده باشد (قطر تقریباً بیشتر از 5 سانتی متر)، اگر باعث ایجاد علائم شود یا ممکن است بدخیم شود، ممکن است پزشک متخصص زنان در اصفهان برداشتن کیست را توصیه کند.

کیست مویی تخمدان چگونه درمان می شود؟

درمان کیست درموئید تخمدان نیازمند برداشتن کیست و در موارد نادر تخمدان آسیب دیده است. گزینه های موجود بستگی به اهمیت کیست و برنامه های شما برای بچه دار شدن دارد.

 • سیستکتومی تخمدان: قسمتی از تخمدان را با کیست خارج می کند. این روش ضمن حفظ باروری شما، کیست را از بین می برد.
 • اوفورکتومی: کل تخمدان را با کیست خارج می کند. اگر کیست ساختار تخمدان را مخدوش کند، احتمالاً این مورد در نظر گرفته می شود.

آیا کیست درموئید بدون درمان از بین می رود؟

خیر. برخی از انواع کیست های تخمدان در نهایت خود به خود ناپدید می شوند، اما کیست های درموئید باقی می مانند مگر اینکه برداشته شوند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =

Call Now Button