۰۹۱۳۵۴۵۴۴۵۸ | ۰۳۱-۳۲۲۴۵۲۶۸
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

زایمان فیزیولوژیک

اگر بخواهیم زایمان فیزیولوژیک را به زبان ساده معرفی کنیم؛ این زایمان همانند زایمان طبیعی می باشد. هنگامی که زمان زایمان یک خانم باردار فرا می رسد و وضعیت حمل به وجود می آید، هورمون های مختلفی مانند اکسی توسین، اپی نفرین، نوراپی‌نفرین، اندورفین و پرولاکتین در بدن خانم باردار ترشح می شوند.

این هورمون ها بر روی عضلات مختلف بدن مانند عضلات لگن، شکم و کمر تاثیر می گذارند و سبب منقبض کردن این بخش ها در هنگام زایمان و تسهیل زایمان می شود.

نحوه انجام زایمان فیزیولوژیک

اگر از شروع دردهای زایمان تا لحظه ی پایان وضع حمل نوزاد هیچ دارویی برای تسهیل زایمان تزریق نشود و تمام فرایندهای زایمان به طور طبیعی در بدن مادر انجام شود؛ در این صورت زایمان از نوع فیزیولوژیکی اتفاق افتاده است.

تفاوت این زایمان با زایمان طبیعی در این است که؛ در طبیعی پزشک به بدن مادر برای سهولت در وضع حمل و یا کاهش دردهای پیش از زایمان، داروهایی تزریق می کند (که نام دیگر این زایمان، زایمان واژینال می باشد.)؛ ولی در زایمان های فیزیولوژیکی این گونه نیست و هیچ دارویی تزریق نمی شود.

مزایای زایمان فیزیولوژیک

از آنجایی که در این زایمان هیچ داروی شیمیایی و مضری دخالت ندارد؛ پس دارای مزایای بسیار زیادی می باشد. در ادامه موضوع، به مزایا و فواید مختلف این نوع زایمان نسبت به سایر زایمان ها مانند طبیعی و سزارین می پردازیم:

 • در زایمان ها فیزیولوژیکی تا آخرین روزهای بارداری جنین در شکم مادر می ماند؛ در واقع مادر باید تا پایان هفته های 39 و چهل بارداری صبر کند تا وضع حمل ممکن شود. یکی از مزیت ها خوبی که در این ویژگی زایمان وجود دارد؛ این است که جنین به طور کامل رشد خود را میکند و مغز او به طور کامل تشکیل می شود و پس از زایمان هیچ مشکلی برای او وجود نخواهد داشت که در نتیجه نیاز به هیچ مراقبت ویژه ای برای او نمی باشد.
 • در زایمان های فیزیولوژیکی نیاز به ایجاد هیچ شکافی در رحم و واژن مادر نمی باشد. و این یک مزیت بسیار خوب می باشد. رحم مادر چند روز پس از زایمان به طور سریعی بهبود می یابد. در این زایمان نیازی به برش دادن پرینه رحم نمی باشد و با این وجود مادر دچار عفونت و خونریزی نخواهد شد.
 • در سایر زایمان ها باید برای تسهیل روند زایمان، دارو شیمیایی تزریق شود که با تزریق این داروها انقباضات زیادی در رحم و شکم مادر به وجود می آید که نتیجه آن عدم اکسیژن رسانی به جنین می شود. این داروها مضرات بسیار زیادی برای مادر پس از زایمان دارد که سبب خونریزی شدید و در هنگام زایمان و پس از آن می شود.
 • تقریبا مدتی قبل از زایمان پزشک برای آماده شدن جهت این نوع زایمان به شما رژیم غذایی ویژه ای خواهد داد. این رژیم غذایی سبب می شود که شما پس از زایمان احساس سبکی و شادابی بیشتری داشته باشید.
 • به طور کلی این نوع زایمان در میان سایر زایمان ها دارای مزیت بسیاری می باشد. خصوصا پس از اتمام زایمان و تولد جنین، هیچ بخیه و زخمی وجود ندارد، عوارض ناشی از تزریق داروهای شیمیایی وجود نخواهد داشت و به طور کلی زایمانی رضایت بخش را تجربه خواهید کرد.
بیشتر بخوانید
بهترین متخصص زنان

ممنوعیت های زایمان فیزیولوژیک

گاهی شرایط و مواردی برای مادر و جنین وجود دارد که امکان زایمان های طبیعی مانند واژینال و فیزیولوژیکی وجود نخواهد داشت؛ در این صورت پزشک و ماما مجبور است روش های دیگر زایمان مانند سزارین را به کار بگیرد.

نوزاد

اگر برای جنین و مادر یکی از موارد زیر وجود داشته باشد؛ انجام زایمان از نوع فیزیولوژیکی امکان پذیر نخواهد بود.

 1. اگر جنین به صورت غیر طبیعی در رحم مادر قرار گرفته باشد؛ انجام این نوع زایمان ممنوع خواهد بود.
 2. هنگامی که مادر دارای بیماری های قلبی و ریوی و همچنین تنفسی باشد؛ انجام این نوع زایمان اصلا پیشنهاد و توصیه نمی شود و همچنین برای او ممنوع است. چرا که در هنگام وضع حمل نوزاد، توانایی وارد کردن فشار برای خروج جنین را نخواهد داشت. در مواردی بیماریهای قلبی و تنفسی مادر، موجب مرگ جنین و مادر در هنگام زایمان می شود.
 3. موضوع دیگری که باید به آن توجه کرد این است که؛ اگر مادر در حال زایمان بیش از 2 جنین (3 قلو و یا بیشتر) باشد، زایمان از نوع فیزیولوژیکی برای او ممنوع است.
 4. اگر عارضه پرولاپس بند ناف وجود داشته باشد این نوع زایمان ممنوع خواهد بود.
 5. اگر اختلالاتی مانند جفت چسبیده شده به جنین و یا جفت سر راهی وجود داشته باشد؛ این زایمان پیشنهاد نمی شود.
 6. اگر مادر مبتلا به تبخال های ناحیه تناسلی باشد؛ انجام زایمان از نوع فیزیولوژیکی خطرناک است.

روش هایی برای کاهش درد هنگام زایمان های فیزیولوژیکی

این نوع زایمان مزایای بسیاری دارد و اگر در هنگام انجام آن به مواردی توجه شود؛ قطعا با سهولت بیشتری انجام میشود.

 1. خانم باردار نیاز دارد تا قبل از انجام زایمان آرامش به دست بیاورد. پرسنل بخش زایمان، پرستاران و ماما باید با مادر ارتباط برقرار کنند و او را به آرامش دعوت کنند. آماده کردن مادر از لحاظ روانی و روحی تاثیر بسزایی در کاهش درد وی در هنگام زایمان خواهد داشت.
 2. حضور یکی از افراد نزدیک بیمار مانند همسر و یا مادر او آرامش را به همراه دارد. وجود یک شخص نزدیک و صمیمی از استرس و مشکلات عصبی مادر کاسته و زایمان آسان تری را رقم می زند.
 3. برای انجام زایمان از نوع فیزیولوژیکی، مادر می تواند در حالت های مختلفی زایمان کند. این موضوع به نظر و تشخیص پزشک بستگی دارد؛ که بیمار در چه حالتی زایمان آسان تر و بدون دردی را تجربه خواهد کرد.
 4. ماساژ دادن یکی از روش های بسیار موثر در کاهش درد هنگام زایمان است. بهتر است این کار توسط همسر بیمار انجام شود. بهتر است این ماساژ به همراه یک روغن مناسب انجام شود.
 5. افزایش دما در ناحیه شکم مادر، سبب افزایش جریان خون می شود و درد را هنگام زایما بسیار کاهش می دهد.
 6. روش های دیگری مانند آب درمانی قبل از زایمان، موزیک آرامبخش، تکنیک های تنفسی موثر و … دردهای زایمان را کاهش می دهند و سبب سهولت در زایمان های فیزیولوژیکی می شوند.
بیشتر بخوانید
مراقبت در سه ماهه دوم بارداری

 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =

Call Now Button