۰۹۱۳۵۴۵۴۴۵۸ | ۰۳۱-۳۲۲۴۵۲۶۸
دکتر مریم محمدبیگی » بارداری و زایمان » مراقبت در سه ماهه دوم بارداری
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

مراقبت در سه ماهه دوم بارداری

مراقبت در سه ماهه دوم بارداری

مادری حس بسیار شیرینی است که هر زنی دوست دارد مدتی بعد از ازدواج آن را تجربه نماید. باردار شدن با مراقبت هایی همراه است که مادر باید با مطالعه کافی و درست، از آن ها آگاهی یافته و برای سلامتی خود و جنین آن ها را رعایت نماید. بخشی از این مراقبت ها فردی بوده و برخی از آن با آزمایشات و غربالگری های بارداری همراه است.

دوره بارداری به سه دوره سه ماهه تقسیم می شود که مراقبت های هر دوره تا حدودی با دوره بعدی متفاوت است. در بخش قبلی در مورد مراقبت های سه ماهه اول بارداری توضیح کاملی ارائه گردید. حال با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد سه ماهه دوم کسب نمایید.

 

دوره بارداری

اگر توانسته اید دوره سه ماهه اول بارداری را پشت سربگذارید جای امید و تبریک است که سیستم بدن شما تا حدود زیادی توانسته نسبت به شرایط جدید منعطف و همراه شود . در دوره های بارداری از بروز اولین نشانه های بارداری، آزمایشات و چکاپ های مختلفی وجود دارد که برای بررسی سلامت خود و جنین باید انجام شود. هر دوره از سه ماه بارداری، آزمایشات مخصوص به خود را دارد که متخصص زنان و زایمان برای مادر تجویز می کند.

برای سهولت بیشتر می توانید توضیحات دکتر مریم محمدبیگی متخصص زنان و زایمان در اصفهان را بشنوید. 

 

سه ماهه دوم بارداری

شروع سه ماهه دوم بارداری از آغاز هفته 14 تا پایان 27 هفتگی است . در فاصله بین هفته 16 تا 20 ، یک آزمایش غربالگری وجود دارد که در آن بررسی سطح آلفا فتوپروتئین جنین است که نقص لوله عصبی را در جنین نشان می دهد و یک سونوگرافی آنومالی است که به طور کلی اعضای مختلف جنین را بررسی کرده و وضعیت جفت و طول سرویکس را قابل مشاهده می کند.

بین هفته 24 تا 26 غربالگری دیابت با پودر گلوکز انجام می شود . در هر بار  وزن ، فشار و رشد جنین و وضعیت قلب آن ارزیابی می شود.

اگر وزن مادر قبل از بارداری، طبیعی بوده و اضافه وزن و چاقی نداشته باشد ، طی سه ماهه دوم در هر هفته 400 گرم می تواند به وزن قبلی اضافه شود .

بیشتر بخوانید
زایمان فیزیولوژیک

 

سه-ماه-دوم-بارداری

 

فشار خون در بارداری

اندازه گیری فشار خون بخشی از معایناتی محسوب می شود که در هر جلسه معاینه بارداری بررسی می شود اگر فشار خون در دوره سه ماهه دوم بالا باشد ، عموما متخصص زنان و زایمان دستور انجام ازمایش ادرار را خواهد داد تا میزان وجود پروتئین نیز بررسی شود، زیرا وجود پروتئین در ادرار با وجود فشان خون بالا، می تواند از نشانه های مسمومیت بارداری و یا پره اگلامپسی باشد.

 

وعده های غذایی در سه ماهه دوم

در این دوره بارداری باید از تمام گروه های غذایی یعنی نان و غلات ، شیر و لبنیات ، میوه سبزی ، گوشت و روغن استفاده شود . این موضوع مهم است که در دوره بارداری تغذیه مناسب و متنوع بیشتر از هر دوره ای برای سلامت مادر و جنین موثر است. در این دوره باید از شش گروه اصلی حداقل سه گروه آن در هر وعده غذایی وجود داشته باشد.

 

دکتر مریم محمدبیگی جراح و متخصص زنان و زایمان، نازایی و زیبایی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها و جراحی های زیبایی زنان می پردازد. جهت مشاوره با بهترین متخصص زنان در اصفهان می توانید با شماره 03132245268 تماس بگیرید و یا به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

 

علائم در سه ماهه دوم بارداری

در هر دوره بارداری مادر با برخی علائم جدید روبرو می شود که با داشتن آگاهی در مورد آن ها ، نگرانی کمتری خواهد داشت. برخی از علائم سه ماهه دوم عبارتند از : کمردرد، افزایش حجم سینه ها، تکرر ادرار که در دوره بارداری به مرور بیشتر می شود، معده درد و یا یبوست ، ترشحات بارداری، افزایش وزن ، بواسیر و سردرد و … این موارد در برخی مادران بیشتر و یا کمتر خواهد بود. اما بروز آن ها طبیعی بوده و لازم نیست از مشاهده علائم دچار نگرانی شوید. البته برخی علائمی که در این دوره مشاهده می شوند خطرناک هستند و باید بعد از مشاهده هر کدام از ان ها با متخصص زنان مشورت نمایید مانند: خونریزی، سرگیجه شدید، درد شکم و یا گرفتگی شدید، افزایش وزن زیاد و یا افزایش وزن به مقدار کم که در هر دو حالت ممکن است خطرساز باشد. این موارد باید جدی گرفته شود.

 

کلام آخر

با توجه به موارد ذکر شده دوره بارداری از دوران حساس برای مادر محسوب می شود و باید مراقبت های لازم را رعایت نماید تا سلامت خود و جنین تضمین گردد. این مراقبت ها شامل آزمایش های لازم و سونوگرافی ها است که در هر مرحله توسط پزشک تجویز می شود تا سلامت مادر و جنین مورد ارزیابی قرار گیرد .

بیشتر بخوانید
زایمان طبیعی در آب، پروسه ای لذتبخش برای مادران

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =

Call Now Button