دکتر مریم محمدبیگی » بیماری زنان » همه چیز در مورد واکسن زگیل تناسلی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

همه چیز در مورد واکسن زگیل تناسلی

HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) ویروسی است که از طریق رابطه جنسی منتقل می شود. گونه های مختلف HPV با اکثر سرطان های دهانه رحم، زگیل تناسلی و برخی از اشکال نادر سرطان مقعد، واژن، آلت تناسلی، دهان و گلو مرتبط هستند. خوشبختانه، واکسنی وجود دارد که در پیشگیری از زگیل تناسلی بسیار موثر است، به خصوص زمانی که پسران و دختران قبل از شروع فعالیت جنسی واکسینه شوند. امروز در این مطلب می خواهیم در مورد واکسن زگیل تناسلی و سن مناسب تزریق آن با شما صحبت کنیم.

آیا تزریق واکسن زگیل تناسلی بعد از مبتلا شدن به آن فایده دارد؟

چرا تزریق واکسن زگیل تناسلی مهم است؟

HPV تناسلی یک ویروس شایع می باشد، که از طریق تماس مستقیم پوست به پوست در طول رابطه ی جنسی از فردی به فرد دیگر قابل کنترل است. اکثر افراد فعال از نظر جنسی در زمانی از زندگی خود به زگیل تناسلی مبتلا می شوند، اگرچه اکثر آن ها ممکن است هیچ علائمی نداشته باشند. زگیل تناسلی بیشتر در اواخر نوجوانی و اوایل دهه 20 شایع تر است. حدود 40 نوع HPV وجود دارد که می تواند نواحی تناسلی مردان و زنان را آلوده کند. معمولا بسیاری از انواع زگیل تناسلی علائمی ندارند و به مروز زمان توسط سیستم ایمنی خود بدن از بین می روند، ولی حتی اگر علائمی بروز نکند قابل انتقال می باشند. اما برخی از انواع آن می توانند باعث سرطان دهانه رحم در زنان و سایر سرطان های کمتر شایع شوند، مانند سرطان های مقعد، آلت تناسلی، واژن و فرج و اوروفارنکس شوند.

بهترین سن تزریق واکسن زگیل تناسلی

واکسیناسیون زگیل تناسلی برای دختران و پسران 11 و 12 ساله توصیه می شود. همچنین برای دختران و زنان 13 تا 26 ساله و مردان 21 سال که هنوز واکسینه نشده اند یا سری واکسن را تکمیل نکرده اند توصیه می شود. واکسن زگیل تناسلی در دو دوز باید تزریق شود. تکمیل کردن واکسیناسیون از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین توصیه می شود که در افراد 11 تا 12 ساله دو دوز واکسن گارداسیل را برای محافظت در برابر سرطان های ناشی از زگیل تناسلی حتما تزریق کنند.

00:52
truncate dir-rtl

بهترین سن برای تزریق واکسن زگیل تناسلی

آیا واکسن زگیل تناسلی به طور کامل فرد را از این بیماری مصون می کند؟

واکسن گارداسیل در برابر همه انواع HPV محافظت نمی کند، بنابراین از همه موارد سرطان دهانه رحم جلوگیری نمی کند. از آنجایی که برخی از سرطان های دهانه رحم با واکسن قابل پیشگیری نیستند، ادامه غربالگری برای سرطان دهانه رحم برای زنان مهم است. همچنین، این واکسن از سایر عفونت های مقاربتی (STI) جلوگیری نمی کند. بنابراین برای افراد فعال جنسی همچنان مهم است که خطر ابتلا به سایر بیماری های مقاربتی را کاهش دهند.

بهترین سن تزریق واکسن زگیل تناسلی

اثر حفاظتی واکسن زگیل تناسلی چقدر ماندگاری دارد؟

تحقیقات نشان می دهد که اثر حفاظتی واکسن طولانی مدت است و حداقل به مدت 10 سال ماندگاری دارد و همچنین هیچ شواهدی مبنی بر ضعیف شدن محافظت در طول زمان وجود ندارد.

آیا تزریق واکسن زگیل تناسلی بعد از مبتلا شدن به آن فایده دارد؟

آره. حتی اگر در حال حاضر یک سویه HPV داشته باشید، باز هم می توانید از واکسن بهره مند شوید، زیرا می تواند از شما در برابر سایر سویه هایی زگیل تناسلی که هنوز ندارید محافظت کند. با این حال، هیچ یک از واکسن ها نمی توانند زگیل تناسلی موجود را درمان کنند. واکسن زگیل تناسلی فقط از شما در برابر سویه‌های خاصی از زگیل تناسلی محافظت می‌کنند که تاکنون به آن مبتلا نشده اید.

00:22
truncate dir-rtl

واکسن گارداسیل بعد از رابطه جنسی

چه کسانی نباید واکسن زگیل تناسلی را تزریق کنند؟

این واکسن برای افراد مبتلا به اختلالات خونریزی خاص یا آلرژی به مخمر، یا برای زنان باردار مناسب نمی باشد (اگرچه تحقیقات نشان می‌دهد که اگر واکسن را بزنید و بعدا متوجه شوید باردار هستید، تأثیر قابل‌توجهی روی شما یا کودکتان نخواهد داشت). اگر مطمئن نیستید که باید علیه HPV واکسینه شوید یا خیر از پزشک متخصص زنان خود بپرسید.

آیا بعد از تزریق واکسن باز هم نیاز به تست پاپ اسمیر است؟

بله، زنان واکسینه شده همچنان به غربالگری منظم سرطان دهانه رحم نیاز دارند، زیرا این واکسن در برابر بیشتر انواع HPV که باعث سرطان دهانه رحم می شوند، محافظت می کند، ولی نه همه ی آن ها. همچنین، زنانی که پس از شروع فعالیت جنسی واکسن را دریافت کرده اند، اگر قبلاً در معرض HPV قرار گرفته باشند، ممکن است از مزایای کامل واکسن بهره مند نشوند.

آیا برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم راه دیگری وجود دارد؟

غربالگری منظم سرطان دهانه رحم (تست پاپ و HPV ) و پیگیری می تواند از اکثر موارد سرطان دهانه رحم جلوگیری کند. تست پاپ  اسمیر می تواند تغییرات سلولی دهانه رحم را قبل از تبدیل شدن به سرطان تشخیص دهد. تست HPV به دنبال ویروسی است که می تواند این تغییرات سلولی را ایجاد کند. غربالگری می تواند اکثر سرطان های دهانه رحم را در مراحل اولیه و قابل درمان تشخیص دهد، اما نه همه.

آیا راه دیگری برای پیشگیری از زگیل تناسلی وجود دارد؟

برای کسانی که از نظر جنسی فعال هستند، کاندوم می تواند شانس ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش دهد، اگر در هر رابطه جنسی که فرد دارد استفاده شود، از ابتدا تا انتها. کاندوم همچنین ممکن است خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با زگیل تناسلی (سرطان دهانه رحم) را کاهش دهد. اما  ژگیل تناسلی می‌تواند از طریق مناطقی که با کاندوم پوشیده نشده است منتقل شود، بنابراین کاندوم ممکن است به طور کامل در برابر HPV محافظت نکند.

افراد همچنین می توانند با داشتن یک رابطه وفادار با یک شریک، شانس ابتلا به HPV را کاهش دهند. محدود کردن تعداد شرکای جنسی آنها؛ و انتخاب شریکی که قبلاً شریک جنسی نداشته یا کمتر داشته است. اما حتی افرادی که تنها یک شریک جنسی در طول عمر دارند می توانند HPV را دریافت کنند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =

Call Now Button