دکتر مریم محمدبیگی » بیماری زنان » علت اختلالات قاعدگی
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

علت اختلالات قاعدگی

دوره های قاعدگی معمولاً چهار تا هفت روز طول می کشد و تقریباً هر 28 روز اتفاق می افتد. قاعدگی نامنظم شامل دوره‌هایی است که کمتر از ۲۱ روز یا بیشتر از ۳۵ روز از هم فاصله داشته، یا سه دوره یا بیشتر پشت سر هم قاعدگی رخ نداده باشد، و خونریزی قاعدگی بسیار سنگین‌تر یا سبک‌تر از حد معمول می باشد. امروز می خواهیم در مورد علت اختلالات قاعدگی با شما صحبت کنیم.

اختلال قاعدگی چیست؟

اختلال قاعدگی چیست؟

سیکل قاعدگی از نوجوانی شروع می شود. 4 تا 7 روز طول می کشد، پوشش رحم تقریبا هر 28 روز یکبار می ریزد، زمانی که اسپرم ها تخمک را بارور نمی کنند. این فرآیند به عنوان یک دوره شناخته می شود.

یائسگی، یک فرآیند بیولوژیکی طبیعی، به توقف دائمی چرخه قاعدگی اشاره دارد. یائسگی می تواند در حدود 40 یا 50 سالگی اتفاق بیفتد. اما میانگین سنی اغلب 51 سال است.

اختلال قاعدگی وضعیتی است که شامل علائم فیزیولوژیکی و عاطفی است که حول محور قاعدگی، معمولاً قبل یا در طول دوره قاعدگی متمرکز می‌شوند. این می تواند به شکل تاخیر در قاعدگی، خونریزی شدید یا کم، درد شدید یا نوسانات خلقی باشد.

اختلالات قاعدگی در چند سال گذشته شایع تر شده است. قاعدگی غیرطبیعی می تواند به عوامل مختلفی از جمله جنبه های بیولوژیکی، روانی و محیطی مرتبط باشد.

نمونه هایی از پریودهای نامنظم چیست؟

قاعدگی شما هنوز “منظم” در نظر گرفته می شود، حتی اگر از چرخه ای به سیکل دیگر کمی متفاوت باشد. نمونه هایی از قاعدگی نامنظم عبارتند از:

 • دوره هایی که کمتر از 21 روز یا بیشتر از 35 روز از هم فاصله دارند.
 • نداشتن قاعدگی سه یا چند دوره متوالی
 • خونریزی قاعدگی که بسیار شدیدتر یا سبک تر از حد معمول است.
 • دوره هایی که بیشتر از هفت روز طول می کشد.
 • مدت زمان بین چرخه ها بیش از نه روز متفاوت است. برای مثال، یک سیکل 28 روزه، سیکل بعدی 37 روز و سیکل بعدی 29 روز است.
 • دوره هایی که با درد شدید، گرفتگی عضلات، حالت تهوع یا استفراغ همراه است.
 • خونریزی یا لکه بینی که بین قاعدگی ها، بعد از یائسگی یا بعد از رابطه جنسی اتفاق می افتد.

چرخه قاعدگی شما ممکن است همیشه قابل پیش بینی نباشد  و این ممکن است مشکلی نداشته باشد. طبیعی است که تغییرات جزئی در طول چرخه داشته باشید یا دوره قاعدگی کمی سنگین تر یا سبک تر از دوره قبلی شما باشد. اما اگر این موارد طی مدت زمان  طولانی و مکرر اتفاق بیفتد؛ حتما باید به پزشگ متخصص زنان مراجعه کرد.

علت پریودهای نامنظم چیست؟

انواع اختلالات قاعدگی چیست؟

 1. آمنوره: وضعیتی است که در آن قاعدگی به طور کامل متوقف شده باشد، نداشتن قاعدگی بیش از 90 روز غیر طبیعی است، مگر اینکه باردار، در مرحله شیر دهی یا یائسگی (که معمولاً بین 45 تا 55 سالگی رخ می دهد) باشید.
 2. الیگومنوره: وضعیتی که فاصله های بین دوره های قاعدگی شما بسیار زیاد است. ممکن است فاصله بین دوره های قاعدگی بیشتر از 35 روز باشد و یا 6 تا 8 پریودی در سال داشته باشید.
 3. دیسمنوره: اصطلاحی پزشکی برای پریودهای دردناک و دردهای شدید قاعدگی. البته مقداری ناراحتی در طول چرخه طبیعی است.
 4. خونریزی غیر طبیعی رحمی: خونریزی غیرطبیعی رحمی خونریزی بین دوره های ماهانه، خونریزی طولانی مدت یا یک دوره بسیار سنگین است. که به دلیل عواملی مانند وجود فیبروم رحم اتفاق می افتد.

علت پریودهای نامنظم چیست؟

دلایل زیادی برای پریودهای نامنظم و اختلالات قاعدگی وجود دارد، از استرس گرفته تا بیماری های زنان.

علت های پزشکی پریودهای نامنظم

برخی از شرایط سلامتی با اختلالات قاعدگی مرتبط است. آن ها عبارتند از:

1-اندومتریوز: آندومتریوز زمانی رخ می دهد که بافت آندومتر(پوشش داخلی رحم) در خارج از رحم شما رشد کند. بافت اغلب خود را به تخمدان ها یا لوله های فالوپ می چسباند. اندومتریوز ممکن است باعث خونریزی غیرطبیعی، گرفتگی عضلات یا درد شدید قبل و در طول قاعدگی شود.

2-بیماری التهابی لگن: بیماری التهابی لگن (PID) یک عفونت باکتریایی است که بر دستگاه تناسلی زنان تأثیر می گذارد. این معمولاً توسط یک عفونت مقاربتی درمان نشده ایجاد می شود. باکتری ها وارد واژن شما می شوند و به رحم و دستگاه تناسلی فوقانی شما سرایت می کنند. علائم شامل ترشحات شدید واژن با بوی نامطبوع، پریودهای نامنظم و درد لگن است.

3-سندرم تخمدان پلی کیستیک: در سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، تخمدان‌های شما مقادیر زیادی آندروژن تولید می‌کنند که نوعی هورمون هستند. این هورمون از تخمک گذاری جلوگیری می کند یا به تاخیر می اندازد و باعث نامنظم شدن قاعدگی می شود. افراد مبتلا به PCOS ممکن است به طور کامل قاعدگی شان متوقف شود.

4-نارسایی اولیه تخمدان: این وضعیت در خانم های زیر 40 سال معمولا رخ می‌دهد که تخمدان‌های آن‌ها آن طور که باید عمل نمی‌کند و باعث پریود های نامنظم می شود. این اتفاق می تواند در طول درمان سرطان با شیمی درمانی و پرتودرمانی یا در صورت داشتن شرایط خودایمنی خاص رخ دهد.

5-اختلالات تیروئید یا غده هیپوفیز: کم کاری تیروئید (تیروئید کم کار)، پرکاری تیروئید (تیروئید پرکار) و سایر اختلالات تیروئید یا غده هیپوفیز بر هورمون های شما تأثیر می گذارد. این باعث می شود پریود شما نامنظم شود.

6-اختلالات خونریزی: اگر دچار خونریزی یا اختلال لخته شدن خون شوید، ممکن است خونریزی شدید قاعدگی را تجربه کنید.

7-سرطان رحم یا سرطان تخمدان: برخی از سرطان ها می توانند بر دوره قاعدگی فرد تأثیر بگذارند. تغییرات ممکن است شامل خونریزی شدیدتر از حد معمول یا عدم قاعدگی باشد.

8- فیبروم ها: این به تومورهای خوش خیم در رحم اشاره دارد که ممکن است منجر به خونریزی طولانی مدت، گرفتگی عضلات شدید، تکرر ادرار و کم خونی می شود.

عوامل سبک زندگی و پریودهای نامنظم

اختلالات یا تغییرات در برنامه روزانه شما می تواند بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارد. چند نمونه از عوامل سبک زندگی عبارتند از:

 • استرس
 • افزایش یا کاهش وزن قابل توجهی
 • روتین های ورزشی که منجر به چربی سوزی بسیار زیاد بدن می شود. (دوندگان مسافت طولانی، رقصنده ها یا ژیمناست ها).
 • ویروس ها یا سایر بیماری ها.
 • سایر علل قاعدگی غیر طبیعی

برخی داروها، عوارض بارداری یا شیردهی نیز ممکن است باعث نامنظم شدن پریود شما شوند. علل دیگر عبارتند از:

 • قرص های ضد بارداری: اغلب قرص های ضد بارداری حاوی ترکیبی از هورمون ها می باشند، که با جلوگیری از ترشح تخمک از تخمدان ها از بارداری جلوگیری می کنند. مصرف قرص های ضد بارداری می تواند بر چرخه قاعدگی تاثیر بگذارد. ممکن است تا شش ماه پس از قطع قرص های ضدبارداری، پریودهای نامنظم داشته باشید یا اصلا پریود نشوید.
 • داروها، مانند استروئیدها یا داروهای ضد انعقاد (رقیق کننده های خون).
 • سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم (تخمک بارور شده در خارج از رحم شما کاشته می شود).
 • جراحی، جای زخم یا انسداد در رحم، تخمدان ها یا لوله های فالوپ.

سوالات متداول

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + یک =

Call Now Button