۰۹۱۳۵۴۵۴۴۵۸ | ۰۳۱-۳۲۲۴۵۲۶۸
دکتر مریم محمدبیگی » بیماری زنان » همه چیز درباره هیسترکتومی ( عمل برداشتن رحم )
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

همه چیز درباره هیسترکتومی ( عمل برداشتن رحم )

هیسترکتومی یا عمل برداشتن رحم

بسیارند بانوانی که براثر ابتلا به بیماری های شایع زنان مجبور به جراحی هیسترکتومی یا عمل برداشت رحم شده اند.

بله ابتلا به برخی بیماری ها و یا مشکلات ژنتیکی می تواند برخی بانوان را به این جراحی مجاب کند. اما به یاد داشته باشید در ابتدا بانوان باید تمامی راه های غیر جراحی را برای درمان بیماری خود طی کرده باشند و در نهایت به انجام این جراحی بیندیشند.

رحم به عنوان تنها عضو جهت تجربه بارداری برای بانوان به حساب می آید، بنابراین سلامت این عضو است که می تواند امکان باروری برای آن ها را به ارمغان آورد .

در ادامه درباره این جراحی و لزوم انجام آن بیشتر می خوانید:

 

عمل-برداشتن-رحم

 

هیسترکتومی و انواع آن

هیسترکتومی را با نام زهدان برداری نیز می شناسند که در این جراحی رحم و بخش های از آن برداشته می شود. به علت داشتن برخی عوارض این جراحی به عنوان گزینه آخر درمان بیماری های رحم شناخته می شود.

جراحی هیسترکتومی دارای انواعی است که بنا بر میزان و نوع بیماری توسط متخصص زنان انتخب خواهد شد. در ادامه انواع هیسترکتومی را می خوانید:

 • هیسترکتومی کامل: طی این جراحی که از متداول ترین انواع جراحی هیسترکتومی است، رحم و دهانه آن به طور کامل برداشته می شود.
 • هیسترکتومی رادیکال: در این جراحی دهانه رحم، رحم و قسمت فوقانی مهبل برداشته خواهد شد. ممکن است بافت های نرم اطراف رحم نیز برداشته شود.
 • هیسترکتومی جزئی: این جراحی تنها با برداشت رحم صورت می گیرد و دیگر دهانه رحم و نواحی کناری آن برداشته نخواهد شد.
 • هیسترکتومی بدون برداشت تخمدان: با این نوع جراحی تخمدان ها برای فرد باقی می ماند که در این صورت شخص ترشح هورمون ها را مجددا تجربه خواهد کرد. البته ممکن است در مواقعی به علت پیشرفت بیماری هر دو تخمدان و یا تنها یک تخمدان برداشته شود.

 

نحوه انجام جراح هیسترکتومی

برای این جراحی می توان از روش های متفاوتی استفاده کرد. در حال حاضر نوین ترین روش در این جراحی استفاده از لاپارسکوپی است که به نوعی جایگزین روش شکمی شناخته می شود. اما به طور کلی برای این جراحی سه روش وجود دارد:

 • جراحی از راه شکم
 • جراحی از راه واژن
 • جراحی لاپاراسکوپی

در نوع اول جهت برداشت رحم و اعضای مجاور آن لازم است برش هایی روی شکم ایجاد شود که نیازمند بیهوشی عمومی خواهد بود. این روش به دلیل ایجاد برش دارای دوره نفقاهت بیشتری نسبت به دیگر روش ها است. به این دلیل است که روش های دیگر جایگزین این روش شده اند. اما به یاد داشته باشید ممکن است در مواقعی پزشک بنابر تشخیص خود انجام جراحی هیسترکتومی را به روش شکمی پیشنهاد کند.

زمانی که جراحی هیسترکتومی از راه واژن صورت می گیرد دیگر نیاز به برش نبوده و می توان رحم را  از این ناحیه خارج کرد.

در روش لاپاراسکوپی این جراحی با حداقل برش انجام خواهد شد. به این صورت که ابتدا چند سوراخ در نواحی شکم ایجاد شده و دستگاه لاپاراسکوپ از طرق آن ها به داخل بدن هدایت می شود. تصویر منتشر شده از این دستگاه بر مانیتور موجب می شود که پزشک به تمامی نواحی رحم دسترسی داشته باشد.

 

چرا به جراحی هیسترکتومی نیاز است؟

بیماری هایی که منجر به انجام این جراحی خواهد شد عبارت اند از: فیبروئید، آندومتریوز، بیماری های ناحیه لگن و یا تجربه قاعدگی هایی که دارای خونریزی بسیار هستند. علاوه بر این ابتلا به پرولاپس نیز ممکن است پزشکان به انجام این جراحی متمایل کند.

 

آیا جراحی هیسترکتومی عوارضی به همراه خواهد داشت؟

تمامی جراحی ها حتی جراحی هایی که به منظور زیبایی صورت می گیرند، می تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد، بنابراین جراحی هیسترکتومی نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود، به همین دلیل است که پزشکان انجام آن را به عنوان آخرین گزینه درمانی می دانند. از جمله عوارض جانبی این جراحی می توان به موراد زیر اشاره کرد:

 • احتمال خونریزی شدید در حین جراحی
 • اختلالات خلقی به علت نوسانات هورمونی
 • ابتلا به پوکی استخوان
 • احتمال افزایش وزن
 • احتمال ابتلا به عفونت مثانه
 • احتمال آسیب به مثانه
 • احساس درد در لگن
 • نئوپلاسم های سرویکس
 • احتمال ابتلا به سرطان تخمدان

 

پس از جراحی فرد بعد از چه مدت بهبود می یابد؟

احساس درد پس از این جراحی بسیار گزارش شده است که عوارض طبیعی این جراحی خواهد بود. ممکن است برای کاهش آن پزشک استفاده از پمپ درد را تجویز کند. این احتمال وجود دارد که بنا بر ارزیابی وضعیت جسمانی بیمار پزشک فرد را به مدت 5 روز در بیمارستان بستری کند.

اما آنچه که به عنوان دوره نقاهت جراحی هیسترکتومی در نظر گرفته اند زمانی حدود 4 تا 6 هفته بوده است.

 

دکتر مریم محمدبیگی جراح و متخصص زنان و زایمان، نازایی و زیبایی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها و جراحی های زیبایی زنان می پردازد. جهت مشاوره با بهترین متخصص زنان در اصفهان می توانید با شماره 03132245268 تماس بگیرید و یا به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

 

علائم هشدار دهنده پس از جراحی

اگر بانوان با علائمی که در زیر به آن اشاره می کنیم مواجه شدند باید فورا به متخصص زنان مراجعه کنند:

 • بروز قرمزی و تورم در محل عمل
 • ترشحات بد بو از واژن
 • افزایش درجه حرارت بدن ( تب بالا )
 • خونریزی شدید از واژن

دو نکته مهم

 1. به یاد داشته باشید که انجام این جراحی نمی تواند تاثیر منفی بر لذت جنسی بانوان داشته باشد.
 2. در صورت برداشت رحم با برداشت دهانه آن بانوان دیگر نیاز به انجام تست پاپ اسمیر نخواهند داشت، اما در صورت انجام هیسترکتومی جزئی این نیاز پا بر جا خواهد ماند.

 

سخن پایانی

الزام مراجعه مرتب به متخصص زنان به این علت است که اگر بانوان به بیماری های زنان مبتلا شدند بتوان به طور بهنگام آن ها درمان کرد. اگر بانوان برای این مراجعه سهل انگاری کنند ممکن است با پیشرف بیماری مجبور به انجام جراحی های سنگینی مثل هیسترکتومی شوند. بنابراین توصیه ما به بانوان انتخاب بهترین متخصص زنان در شهر خودشان و انجام ویزیت های مرتب برای پیشگیری از بیماری های مختلف است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 + نه =

Call Now Button